Kiedy wiadomo, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty - poradnik zdrowie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Rodzaje nurtów psychoterapeutycznych

Psychoterapia jest dość ogólnym pojęciem, które oznacza niesienie pomocy pacjentom przy użyciu metod psychologicznych. Psychologia jest szeroką dziedziną nauki i w jej ramach można wyróżnić wiele nurtów psychote

Kiedy wiadomo, że potrzebujesz pomocy psychoterapeuty - poradnik zdrowie warsztaty rozwoju osobistego kraków
rapeutycznych. Podstawowy podział psychoterapii obejmuje takie nurty, jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia dynamiczno-ruchowa, psychoanaliza oraz psychoterapia humanistyczna. Każdy nurt psychoterapii korzysta z określonego podejścia terapeutycznego i pomaga w rozpracowywaniu określonych problemów. Samych nurtów w psychoterapii jest znaczenie więcej i ciągle opracowywane są nowe metody pracy z pacjentem, dlatego że psychologia jest stale rozwijającą się dziedziną. Psychoterapeuta może specjalizować się w jednym, wybranym nurcie lub posiadać kwalifikacje umożliwiające prace w kilku różnych nurtach psychoterapeutycznych. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj psychoterapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Niektórzy psychoterapeuci korzystają z wielu różnych nurtów psychologicznych.


Zalety psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa jest jedną z form przeprowadzania terapii mającej na celu poprawienie samopoczucia pacjenta. Psychoterapia grupowa jest formą leczenia, która polega na kontakcie z osobami o podobnej lub jednakowej specyfice problemów. Terapia grupowa często stanowi uzupełnienie indywidualnej psychoterapii, umożliwiając pacjentowi kontakt także z innymi osobami zmagającymi się z podobnym problemem. Terapeuta może zajmować się zarówno prowadzeniem psychoterapii indywidualnej, jak i psychoterapii grupowej. Leczenie na terapii grupowej odbywa się za pośrednictwem grup samopomocowych, czyli na udzielaniu wzajemnej pomocy przez pozostałych uczestników terapii, gdzie spotkania są nadzorowane przez specjalistę. Terapia grupowana najczęściej znajduje swoje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju uzależnień. W ośrodkach zamkniętych także często stosuje się formę terapii grupowej. Dodatkowe uczęszczanie na terapię grupową, podczas korzystania z psychoterapii indywidualnej, może przynieść pacjentowi wiele korzyści pomagając w szybszym czynieniu postępów.


Kiedy skorzystać w pomocy terapeuty

Z usług psychoterapeuty można skorzystać w każdej chwili i w każdym momencie, jeśli tylko czujemy, że przydałaby nam się pomoc specjalisty. Psychoterapia ma na celu niesienie pomocy pacjentom z różnymi problemami, które można rozwiązać stosując metody psychologiczne. Celem psychoterapii jest polepszenie samopoczucia pacjenta. Do terapeuty powinniśmy się udać zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy poczucia kryzysu, obniżenia poziomu satysfakcji z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Także w sytuacjach problemów interpersonalnych, trudności z nawiązywaniem relacji oraz utrzymywaniem związków, psychoterapia może być dobrym pomysłem. Pójście do psychoterapeuty jest wskazane podczas stanów depresyjnych, stanów lękowych oraz odczuwania bólów somatycznych, niepotwierdzonych diagnozą lekarską. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby, które doświadczyły jakiejś traumy na skutek jakiegoś wydarzenia lub sytuacji. Problemy, z którymi można zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty, są bardzo różnorodne i zindywidualizowane.


Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuci oferują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.